Дискриминант арқылы квадрат теңдеулерді шешу,Виет теоремасын пайдаланып келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып, квадрат теңдеу құруға үйрету
Математика пәнінен ашық сабақтар
Сабақтың мақсаты: Дискриминант арқылы квадрат теңдеулерді
шешу,Виет теоремасын пайдаланып
келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға
және Виет теоремасына кері теореманы
пайдаланып, квадрат теңдеу құруға үйрету.
Дамытушылық мақсаты: 1. Алған білімдерін әртүрлі жағдайда қолда-
на білуге дағдыландыру.
Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін
арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім
қабылдауға ұқсастықты, қарама-
қайшылықты байқауға дағдыландыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын
арттыру. Ұжым намысын қорғай білетін, шығар-
машылық қабілеті дамыған тұлға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, ауызша жаттығу, есептер шығару, ізденіс.
Тапсырма: Егер дұрыс сөздерді тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады.
К В А Д Р
т
А
Д И С К Р И М И Н А Н Т
К О Э Ф Ф И Ц И Е Н Т
Т О Л Ы М С Ы З
Сұрақтар:
ах+вх+с=0, (a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
Айналған шешу құралына
Саны араласқан құрамына
Теңдеудің түбірлері нешеу деген
Қандай сан жауап беред сұрағыма? (дискриминант)
Квадрат теңдеудегі а және в. (коэффициент)
Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз)
ІІ. Теориялық материалды қайталау:
1.Квадраттық теңдеуді шешу алгоритмі
2.Дискриминанттың 3 жағдайы
а+в+с, а-в+с арқылы теңдеу түбірлерін табу
ІІІ.Негізгі бөлім. Бұл сабағымыз «Қазынаға саяхат» деп аталады. Ертеде бір бай баласына мұра қалдырғанын және оны тауып алу үшін карта керек екендігін, картаның үйдің шатырында жатқанын өсиет етіп кеткен екен. Енді біз баласына картаны тауып беруіміз үшін мына сұрақ- жауапты шешуіміз керек екен:
Квадраттық теңдеу анықтамасы?
Келтірілген квадраттық теңдеу анықтамасы?
Толымсыз квадрат теңдеу?
Дискриминант қай формуламан есептеледі?
Дискриминанттың 3 жағдайын айт?
Сонымен баласы картаны тауып алып кемемен көрсетілген бағыт бойынша саяхатқа шығады. Саяхатта ол бір аралға тап болады. Сол жерде ол ағаштан «Қозғал» деген жазуды көреді. Оның қандай бағытта жүру
Дискриминант арқылы квадрат теңдеулерді шешу,Виет теоремасын пайдаланып келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып, квадрат теңдеу құруға үйрету
Математика пәнінен ашық сабақтар
Сабақтың мақсаты: Дискриминант арқылы квадрат теңдеулерді
шешу,Виет теоремасын пайдаланып
келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға
және Виет теоремасына кері теореманы
пайдаланып, квадрат теңдеу құруға үйрету.
Дамытушылық мақсаты: 1. Алған білімдерін әртүрлі жағдайда қолда-
на білуге дағдыландыру.
Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін
арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім
қабылдауға ұқсастықты, қарама-
қайшылықты байқауға дағдыландыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын
арттыру. Ұжым намысын қорғай білетін, шығар-
машылық қабілеті дамыған тұлға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, ауызша жаттығу, есептер шығару, ізденіс.
Сабақ типі: Білімді бекіту.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Түгендеу.
2.Үй тапсырмасын тексеру. №162 (ауызша)
І кезең: «Қызығушылықты ояту»
1.Анаграмма (дискриминант, теңдеу, коэффициент, түбір)
2.Кроссворд шешеді.
Тапсырма: Егер дұрыс сөздерді тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады.
К В А Д Р
т
А
Д И С К Р И М И Н А Н Т
К О Э Ф Ф И Ц И Е Н Т
Т О Л Ы М С Ы З
Сұрақтар:
ах+вх+с=0, (a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
Айналған шешу құралына
Саны араласқан құрамына
Теңдеудің түбірлері нешеу деген
Қандай сан жауап беред сұрағыма? (дискриминант)
Квадрат теңдеудегі а және в. (коэффициент)
Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз)
ІІ. Теориялық материалды қайталау:
1.Квадраттық теңдеуді шешу алгоритмі
2.Дискриминанттың 3 жағдайы
а+в+с, а-в+с арқылы теңдеу түбірлерін табу
ІІІ.Негізгі бөлім. Бұл сабағымыз «Қазынаға саяхат» деп аталады. Ертеде бір бай баласына мұра қалдырғанын және оны тауып алу үшін карта керек екендігін, картаның үйдің шатырында жатқанын өсиет етіп кеткен екен. Енді біз баласына картаны тауып беруіміз үшін мына сұрақ- жауапты шешуіміз керек екен:
Квадраттық теңдеу анықтамасы?
Келтірілген квадраттық теңдеу анықтамасы?
Толымсыз квадрат теңдеу?
Дискриминант қай формуламан есептеледі?
Дискриминанттың 3 жағдайын айт?
Сонымен баласы картаны тауып алып кемемен көрсетілген бағыт бойынша саяхатқа шығады. Саяхатта ол бір аралға тап болады. Сол жерде ол ағаштан «Қозғал» деген жазуды көреді. Оның қандай бағытта жүру
18 дней и 36 дней
Объяснение:
х - скорость работы первой бригады
у - скорость работы второй бригады
Всю работу примем за 1.
По условию, работая вместе бригада выполнит работу за 12 дней, значит 1/(х+у)=12.
Первая бригада выполнит половину работу 1/(2х) и вторая работа выполнит оставшуюся часть, т.е. половину работы 1/(2у) за 27 дней.
Составим и решим систему уравнений:
Т.е. скорость одной бригады 1/18, а скорость другой 1/36
1:1/18=18 дней потребуется одной бригаде на выполнение всей работы
1:1/36=36 дней потребуется другой бригаде для выполнения всей работы