так как 1 угол равен 90 градусов, то это прямоугольный треугольник.
в прямоугольном треугольнике катет лежащий против угла 30 градусов равен половине гипотенузы.
PD=1,2см и лежит напротив угла Q(30 градусов) значит PD равен половине гипотенузы(наибольшая сторона треугольника - PQ), значит PQ = 2PD
PQ = 1,2 * 2 = 2,4
4 задача
так как 1 угол равен 90 градусов, то это прямоугольный треугольник.
обратное свойство прямоугольного треугольника: если катет(сторона) равен половине гипотенузы(наибольшая сторона треугольника), то он(катет) лежит против угла 30 градусов.
AB = 4,2см это половина гипотенузы(CB), значит AB лежит против угла 30 градусов, то есть угол C равен 30 градусов.
Нужно найти угол B.
можно использовать два
первый
сумма всех углов треугольника равна 180 градусов. Чтобы найти угол B нужно вычесть из 180 градусов угол A(90 градусов) и угол C(30 градусов) получаем, что угол B = 60 градусов
второй
в прямоугольном треугольнике один угол равен 90 градусов, и сумма двух других равна 90 градусов.
значит нужно из 90 градусов вычесть угол C(30 градусов) значит угол B равен 60 градусов
Мета уроку: формування поняття повороту та вивчення властивостей повороту; формування вмінь застосовувати вивчені означення і властивості до розв'язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця «Перетворення фігур. Рухи» [13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: описують поворот; будує фігури, у які переходять дані фігури при повороті; застосовують вивчені означення і властивості до розв'язування задач.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відповісти на запитання, які виникли в учнів при їх виконанні.
Фронтальна бесіда
1) Дайте означення симетрії відносно прямої.
2) Які фігури називаються симетричними відносно осі (прямої)? Наведіть приклади.
3) Укажіть координати точки, яка симетрична точці А(а; b) відносно:
а) осі Ох; б) осі Оу.
4) Скільки осей симетрії має:
а) відрізок;
б) промінь;
в) кут;
г) пряма?
II. Поетапне сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Поняття повороту
Поворотом фігури F навколо точки О на кут а називається таке перетворення, при якому будь-яка точка X фігури F переходить у точку Х1 фігури F1 таку, що ОХ = ОХ1 і XOX1= α (рис. 167).
Поворот може здійснюватися за годинниковою стрілкою або проти годинникової стрілки (рис. 168). Поворот фігури задається кутом повороту і центром повороту.
Властивості повороту
1) Перетворення повороту є переміщенням.
2) Центральна симетрія є поворотом на 180°.
3) При повороті пряма переходить у пряму; кут — у рівний кут; відрізок — у рівний відрізок; будь-яка фігура переходить у рівну їй фігуру.
4) Правильний трикутник під час повороту навколо центра трикутника на 120° переходить у себе. Квадрат при повороті навколо центра квадрата на 90° (180°, 270°) переходить у себе. Правильний шестикутник при повороті навколо свого центра на 60° (120°, 180°, 240°, 270°) переходить у себе. Правильний многокутник при повороті навколо свого центра на кут переходить у себе.
5) Якщо точка В(х1; у1) є образом точки А(х; у) при повороті на 90° відносно початку координат:
а) за годинниковою стрілкою, то виконується умова
б) проти годинникової стрілки, то виконується умова
Виконання вправ
1. Побудуйте довільні точки А, В, О. Виконайте поворот точок А і В навколо точки О на кут, який становить:
а) 45° за годинниковою стрілкою;
б) 60° проти годинникової стрілки.
2. Побудуйте трикутник ABC і виберіть точку О поза ним. Виконайте поворот трикутника ABC навколо точки О на кут 90°:
а) за годинниковою стрілкою;
б) проти годинникової стрілки.
III. Самостійна робота
Самостійну роботу навчального характеру можна виконати за посібником [14], тест 12 «Центральна та осьова симетрія».
IV. Закріплення та осмислення нового матеріалу
Розв'язування задач
1. Дано коло (х – 1)2 + (у – 1)2 = 4. Запишіть рівняння кола, яке утворюється з даного внаслідок його повороту навколо початку координат на кут 90°:
а) за годинниковою стрілкою;
б) проти годинникової стрілки.
2. Доведіть властивості повороту.
3. Дано пряму х + у = 1. Запишіть рівняння прямої, яка утвориться з даної внаслідок її повороту навколо початку координат на кут 90°:
а) за годинниковою стрілкою;
б) проти годинникової стрілки.
V. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал.
2. Розв'язати задачу.
Запишіть рівняння кола, яке утворюється з кола (х + 1)2 + (у + 2)2 = 9 унаслідок його повороту навколо початку координат на кут 90°:
Объяснение:
3 задача
так как 1 угол равен 90 градусов, то это прямоугольный треугольник.
в прямоугольном треугольнике катет лежащий против угла 30 градусов равен половине гипотенузы.
PD=1,2см и лежит напротив угла Q(30 градусов) значит PD равен половине гипотенузы(наибольшая сторона треугольника - PQ), значит PQ = 2PD
PQ = 1,2 * 2 = 2,4
4 задача
так как 1 угол равен 90 градусов, то это прямоугольный треугольник.
обратное свойство прямоугольного треугольника: если катет(сторона) равен половине гипотенузы(наибольшая сторона треугольника), то он(катет) лежит против угла 30 градусов.
AB = 4,2см это половина гипотенузы(CB), значит AB лежит против угла 30 градусов, то есть угол C равен 30 градусов.
Нужно найти угол B.
можно использовать два
первый
сумма всех углов треугольника равна 180 градусов. Чтобы найти угол B нужно вычесть из 180 градусов угол A(90 градусов) и угол C(30 градусов) получаем, что угол B = 60 градусов
второй
в прямоугольном треугольнике один угол равен 90 градусов, и сумма двух других равна 90 градусов.
значит нужно из 90 градусов вычесть угол C(30 градусов) значит угол B равен 60 градусов
Мета уроку: формування поняття повороту та вивчення властивостей повороту; формування вмінь застосовувати вивчені означення і властивості до розв'язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця «Перетворення фігур. Рухи» [13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: описують поворот; будує фігури, у які переходять дані фігури при повороті; застосовують вивчені означення і властивості до розв'язування задач.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відповісти на запитання, які виникли в учнів при їх виконанні.
Фронтальна бесіда
1) Дайте означення симетрії відносно прямої.
2) Які фігури називаються симетричними відносно осі (прямої)? Наведіть приклади.
3) Укажіть координати точки, яка симетрична точці А(а; b) відносно:
а) осі Ох; б) осі Оу.
4) Скільки осей симетрії має:
а) відрізок;
б) промінь;
в) кут;
г) пряма?
II. Поетапне сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Поняття повороту
Поворотом фігури F навколо точки О на кут а називається таке перетворення, при якому будь-яка точка X фігури F переходить у точку Х1 фігури F1 таку, що ОХ = ОХ1 і XOX1= α (рис. 167).
Поворот може здійснюватися за годинниковою стрілкою або проти годинникової стрілки (рис. 168). Поворот фігури задається кутом повороту і центром повороту.
Властивості повороту
1) Перетворення повороту є переміщенням.
2) Центральна симетрія є поворотом на 180°.
3) При повороті пряма переходить у пряму; кут — у рівний кут; відрізок — у рівний відрізок; будь-яка фігура переходить у рівну їй фігуру.
4) Правильний трикутник під час повороту навколо центра трикутника на 120° переходить у себе. Квадрат при повороті навколо центра квадрата на 90° (180°, 270°) переходить у себе. Правильний шестикутник при повороті навколо свого центра на 60° (120°, 180°, 240°, 270°) переходить у себе. Правильний многокутник при повороті навколо свого центра на кут переходить у себе.
5) Якщо точка В(х1; у1) є образом точки А(х; у) при повороті на 90° відносно початку координат:
а) за годинниковою стрілкою, то виконується умова
б) проти годинникової стрілки, то виконується умова
Виконання вправ
1. Побудуйте довільні точки А, В, О. Виконайте поворот точок А і В навколо точки О на кут, який становить:
а) 45° за годинниковою стрілкою;
б) 60° проти годинникової стрілки.
2. Побудуйте трикутник ABC і виберіть точку О поза ним. Виконайте поворот трикутника ABC навколо точки О на кут 90°:
а) за годинниковою стрілкою;
б) проти годинникової стрілки.
III. Самостійна робота
Самостійну роботу навчального характеру можна виконати за посібником [14], тест 12 «Центральна та осьова симетрія».
IV. Закріплення та осмислення нового матеріалу
Розв'язування задач
1. Дано коло (х – 1)2 + (у – 1)2 = 4. Запишіть рівняння кола, яке утворюється з даного внаслідок його повороту навколо початку координат на кут 90°:
а) за годинниковою стрілкою;
б) проти годинникової стрілки.
2. Доведіть властивості повороту.
3. Дано пряму х + у = 1. Запишіть рівняння прямої, яка утвориться з даної внаслідок її повороту навколо початку координат на кут 90°:
а) за годинниковою стрілкою;
б) проти годинникової стрілки.
V. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал.
2. Розв'язати задачу.
Запишіть рівняння кола, яке утворюється з кола (х + 1)2 + (у + 2)2 = 9 унаслідок його повороту навколо початку координат на кут 90°:
а) за годинниковою стрілкою;
б) проти годинникової стрілки.
VI. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу
1. Яке переміщення називається поворотом?
2. Сформулюйте властивості повороту.
Попередня
Зміст
Наступна
VDO.AI