Тапсырма 2. Мәтіннен анықтаған негізгі, қосымша ақпараттар мен көтерілген мәселелер бойынша сұрақтар (кемінде 3 сұрақ) құрастырыңыз. Сұрақтардың ақпараттар мен мәселелерді анықтауға бағытталуын ескеріңіз.
Тапсырма 3. Мәтін бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазыңыз. (5сөйлем)
Сабақтың мақсаты: Сарматтардың орналасу территориясы, ескерткіштері, жорықтары туралы баяндай отырып, білікті, білімді азамат тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас Әдісі:интерактивті Көрнекілік: карта Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі • Оқу құралын тексеріп түгелдеу • Әнұран орындау, «Хабар» • Оқушылар зейінін сабаққа аудару ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 1. Оқулықтағы материалдарды пайдаланып, Сыма Цянь, Аммиан марцеллин, Приисктің ғұндар туралы айтқандарын салыстыр. 2. Ғұн қоғамында кімдер билік етті? 3. Ғұндардың шаруашылығы туралы айтып бер. 4. Ғұндардың билеушісі қалай билік жүргізген? 5. Ғұндардың мәдениеті жөнінде әңгіме құрастыр. Жаңа сабақтың жоспары: 1. Сарматтар туралы деректер Сарматтар еліміздің батыс аумағын б.з.б. 8 ғасыр мен б.з.-дың 5 ғасырында мекендеген. 2. Сарматтар мәдениеті. Савромат-сармат тайпалары Орталық Азия мен Қара теңіз өңірі мәдениеттерін байланыстырды. Көршілес Босфор мемлекетімен байланыс орнатып, Алдыңғы Азия, Солтүстік Кавказға, Парфияға жаулаушылық жорықтар жасады. 3. Сарматтар туралы болжамдар. 4. Сарматтардың наным-сенімі. Сабақты бекіту: 1. Сарматтар ескерткіштері Қазақстанның қай аймақтарында табылған? Картадан көрсет. 2. Савроматтар мен сарматтардың байланысы қандай? 3. «Савромат-сарматтардың көне замандағы орны» деген тақырыпта эссе жаз 4. Сарматтар туралы жазған тарихшыларды ата. Бағалау: Үйге тапсырма: § 23. Тест. Амазонкалар туралы аңызды оқып, түсінігін айту.
Мұғалімдер күні бүгін, күні ұстаздың шаттанған, Шәкіртіне дем бергізген, жеткізеді деп баққа арман. Ұстаздардың күні бүгін, бар тілегі өмірде Сол шәкірттің өрге жүзген еңбегімен ақталған. Мұғалімдер күні бүгін, шаттық күйге кенелген, Ұстаз жүрек сырлас әр кез білім атты өнермен. Олар шәкірт кеуделерге сол білімнен нәр құйып, Өмір жолда ізгілікті еңбегімен еленген. Тойланатын әр жыл сайын, қазан айы туғанда, Ұстаздардың мейрамы осы, толы ән мен жырларға. Төрдегі орын Сізге, Ұстаз, төр Сіздікі, Мұғалім! Барлық жан да соны қалар, ұстаз көңіл тұрғанда. Мұғалімдер күні бүгін, көңілге бар сыйлары, Шәкірттері оларға гүл, ән де, жыр да сыйлады. Тек ұстаздың мерекесі емес бүгін, шынында, Сол Ұстаздан тәлім көрген барлық жанның мейрамы!Ещё?
Сабақтың мақсаты:
Сарматтардың орналасу территориясы, ескерткіштері, жорықтары туралы баяндай отырып, білікті, білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1. Оқулықтағы материалдарды пайдаланып, Сыма Цянь, Аммиан марцеллин, Приисктің ғұндар туралы айтқандарын салыстыр.
2. Ғұн қоғамында кімдер билік етті?
3. Ғұндардың шаруашылығы туралы айтып бер.
4. Ғұндардың билеушісі қалай билік жүргізген?
5. Ғұндардың мәдениеті жөнінде әңгіме құрастыр.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Сарматтар туралы деректер
Сарматтар еліміздің батыс аумағын б.з.б. 8 ғасыр мен б.з.-дың 5 ғасырында мекендеген.
2. Сарматтар мәдениеті.
Савромат-сармат тайпалары Орталық Азия мен Қара теңіз өңірі мәдениеттерін байланыстырды. Көршілес Босфор мемлекетімен байланыс орнатып, Алдыңғы Азия, Солтүстік Кавказға, Парфияға жаулаушылық жорықтар жасады.
3. Сарматтар туралы болжамдар.
4. Сарматтардың наным-сенімі.
Сабақты бекіту:
1. Сарматтар ескерткіштері Қазақстанның қай аймақтарында табылған? Картадан көрсет.
2. Савроматтар мен сарматтардың байланысы қандай?
3. «Савромат-сарматтардың көне замандағы орны» деген тақырыпта эссе жаз
4. Сарматтар туралы жазған тарихшыларды ата.
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 23. Тест. Амазонкалар туралы аңызды оқып, түсінігін айту.