Сабақтың тақырыбы:«Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы Сабақтың барысы:
Бөлім:Менің Тәуелсіз Қазақстаным
Күні:
Сынып:5 (Көкжиек ба атысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тықырыбы: «Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы
Сабақтың мақсаты:5.5.1.2.Лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
Сабақтың кезеңі/уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы Жаңа сөздермен танысу. Сөздерді оқу, қайталау, сөз тіркесін құрастыру.
Жыр-мүшәйра-поэзия
Жүлдегер-призер
Жеңімпаз-победитель
Одақ мүшесі-член Союза
Жыр-жинақ-сборник стихотворений Жаңа сөздермен танысады, оқиды. Сөз тіркесін құрастырады. Мысалы:
Ақынның жыр—жинағы көп.
Мұғалім оқушылардың жауабына қарай бағалайды.
Сабақтың ортасы Ауызша.
2-тапсырма Суреттерді пайдаланып, мәтін құра. Сенің ойыңша, олар қандай байқауларға қатысты?
Тыңдалым. Оқылым
3-тапсырма. Мәтінді тыңда. Түсініп оқы. Тақырып қой.
Суреттерді пайдаланып, мәтін құрайды. Қандай байқауларға қатысқаны туралы айтады.
Мәтінді тыңдайды. Түсініп оқиды. Тақырып қояды.
Оқушылар сыныптастарының жауабын тыңдай отырып бірін-бір бағалайды.
Мұғалімнің бағлауы.
дала өркениеті - түркі тектес халықгардың, соның ішінде қазақтардың материалдык жəне рухани құндылықтарының сатысы; этномəдени жүйенің қалыптасуындағы табиғи-тарихи тұрпат. тарихын зерттеу барысында өркениет атауының өзіне əр түрлі, кейде бір-біріне қарама-қайшы анықтамалар қалыптасты. америка тарихшысы л.морган (1818-1881) мен ф.энгельс оны ғы жоғары, жазусызуды енгізу кезеңі ("тағылық — жабайылық — "өркениеттілік" ұштағаны арқылы) ретінде сипаттады. кейінгі кездері бұл термин ң аймақтық, салыстырмалы түрде бір-біріне тәуелсіз жетілген пішімдерін бейнелеу үшін қолданылып жүр. еуропаға əсіре табынушы кейбір ойшылдар өздігінше жетілген мәдени-тарихи аймақтардың санын түгендеп, кейде — 8 (о.шпенглер), кейде 36 өркениет ошағына (а.тойнби) жеткізіп қойды. әйтсе де, осы тұ жақтаушылар алтайдан карпат тауларына дейінгі ұлан-байтақ кеңістікте көшпелі-отырықшы тұрмыс кешкен түркі тектес халықтардың өткеніне астамшылдықпен қарап, "тарихи тысқары қалған қауым" ретінде көрсетуге тырысты. соған қарамастан, өркендеп-өрбу негізі, қ- табиғи аясы әлі далалық тұрпат саналатын көшпелі шығыс жұртының өзіндік өркениеті хақында дəйекті пікір түйген ғалымдар аз емес. белгілі орыс археологы, акад. а.п.окладников (1908—1981) зерттеу еңбектерінде далалықтардың этномәдени жүйесін "батыс сібір өркениеті" деп атап, "ежелгі түркі сібірі шығысқа караганда батыспен тығыз байланыста болған сияқты. оның мәдениеті бүрын болжағанымыздан әлдеқайда бай" екендігін жазды. ә.марғұлан, к.ақышев, к.байпақов, т.б. ғалымдар "көшпелілер өркениеті" атауын жиі колданса, л.н.гумилев, о.сүлейменов оның өрлеу дәуірінде, б.з.б. 9 ғ-дан б.з. 11 ғ-ы аралығында, жерорта теңізі жағалауы және қиыр шығыс елдерімен салыстырғанда жасампаздық эволюцияны бастан өткергенін дәлелдеді. соның нәтижесінде еур. астамшылық пен таптык дала уағға негізделген кеңестік тарихнама мансұқ еткен еуразия кеңістігіндегі тарихи-мәдени ерекше құбылыс ғылымға " дала өркениеті " деген атпен ене бастады. оның əлемдік өркениетке қосқан үлесіне үндінің саяси қайраткері д.неру "әлемдік тарихқа көзқарас" атты еңбегінде əділ баға беріп, "атлас картаны ашсаң, алып азия құрлығының койнына кіріп жатқан кішкентай еуропаны көресің. ол өз алдына дербес құрлық емес, азияның жалғасы сиякты. ал тарихты окитын болсаң — ұзақ уақыт бойы, белгілі бір кезенде азияның үстемдік құрғанына көзің жетеді