Ниже приведен ряд терминов. Все они, за исключением двух, характеризуют традиционное общество. * 1 капитализм 2 аграрное общество 3 внеэкономическая эксплуатация 4 землевладельцы 5 зависимые крестьяне 6 секуляризация
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау
Сабақ мақсаттары
зерттеу жүргізу кезіндегі әрекеттер ретін білу
зерттеу жоспарын құрастыруды түсіндіру
зерттеу кезіндегі әр әрекеттер маңызын талдау
зерттеу жоспарын құрастыру
Жетістік критерийлері
Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер:
зерттеу жүргізу кезіндегі әрекеттер ретін біледі
зерттеу жоспарын құрастырады
зерттеу кезіндегі әр әрекеттер маңызын сипаттайды
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Өз зерттеуін жоспарлау кезеңдерін ауызша және жазбаша нысанда талқылай алады.
Өз идеяларын плакаттағы схема түрінде көрсете алады. Кейін оқушылар басқа плакаттармен жұмыс істеп, өз пікірлерін айтып және өз идеяларын дамыта отырып, басқаларының идеяларын толықтырады.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Зерттеу жоспары
Гипотеза
Тәжірибе
Зерттеу мәселесі
Деректерді талдау
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Менің зерттеуімнің кезеңдері … болады деп ойлаймын.
Бұлай айтуға … негіз болды.
Бұл … түсіндіріледі.
Менің түсіндіруім ...
Құндылықтарды дарыту
Жұптық жұмыс жасау барысында оқушыларды өзара көмек көрсетуге, бір-бірінің пікірін тыңдауға және өзара ақпарат алмасу барысында бір-біріне құрмет көрсетуге баулу
Пәнаралық байланыстар
География- теңізде саяхат, таудағы ауа райы
АКТ қолдану дағдылары
Сабақ барысында Power Point презентациясын және Интернет желісін қолдану
Бастапқы білім
Ғылыми жаңалықтардың айқындаушы рөлін және олардың адамның күнделікті өміріне әсерін, ақпарат көздерінің түрлерін және зерттеу әдістерін: бақылау және тәжірибені біледі.
Тәжірибе жүргізу жоспарын құрастыруды, қоршаған әлемге бақылау жүргізуді және диаграммалар түрінде құрастырылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеуді, қорытындылар тұжырымдауды біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақты ұйымдастыру
Ынтымақтастыру атмосферасын құру
«Шаттық шеңбері» оқушылар бір-бірімен қол ұстасып, шеңбер бойымен тұрады. Бір – біріне қарап, жақсы тілек айтады.
Оқушыларға түрлі іс-әрекеттер бейнеленген карточкаларды беріп, оларды рет-ретімен орналастыруды сұрау.
Жетелеуші сұрақтар арқылы оқушыларды жоспарлау туралы ұғымға әкелу
Мысалы:
Кейіпкерге ат қойыңыздар
Бұл суретті қалай атауға болады?
Ол не істеп жатыр?
Осы әрекеттер ретін сақтау маңызды ма?
Әрекеттер реті сақталмаса не болар еді?
Оқушыларға сабақтың тақырыбы хабарланады.
Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаты мен жетістік критерийін құрастыру.
Power Point презентациясы, карточкалар
Сабақтың ортасы
Оқушыларды әр түрлі геометриялық фигуралар арқылы 5 топқа бөлу.
Әр топ оқушылары сынып бөлмесінің қабырғаларына жапсырылған тақырыптық суреттерді таңдайды.
Суреттер мазмұны:
Демалыс күні
Теңізге саяхат
Таудағы ауа райы
Қарт адамдарға көмек көрсету
Үй-жайды жинау
Оқушыларға тапсырма:
Суретке ат қою;
Тақырып бойынша әркеттердің жоспарын құру;
Мүмкіндігінше көрініс (инсценировка) көрсету
Оқушыларға тапсырманы түсіндіргеннен кейін бағалау критерийін бірлесе отырып құрастыру.
(Жж) Оқушылар берілген тақырыптар аясында жоспарлау жүргізеді:
Жоспарлауды аяқтағаннан кейін оқушылар өздерінің жоспарлау кезеңдерін атайды, сыныппен талдайды.
Өздері құрастырған критерийлер бойынша бірін –бірі бағалайды.
Осы тапсырма оқушыларға өз қызметін жоспарлай білу дағдысын бағалауға мүмкіндік береді
(Т) Күнделікті тұрмыста қолданылатын қарапайым заттарды пайдалана отырып, оқушылардың зерттеу жүргізу дағдысын қалыптастыру мақсатында тәжірибелер орындау (оқушылар бастапқы топтарында жұмыс жасайды)
Алдарыңызда өсімдік майы, су, стақан, ыдыс жуатын құрал берілген. Осы заттарды пайдалана отырып, қандай тәжірибе орындауға болады, ойланыңыз? Келесі кезеңдер бойынша зерттеу жүргізіңіз:
Бақылау жүргізіңіз;
Гипотеза жасаңыз;
Кітаптарды зерттеңіз;
Тәжірибені орындаңыз;
Деректерді талдаңыз;
Өз жаңалықтарың туралы хабарлаңыз
(Б) Алдын ала таратылған критерийлер негізінде топтар бірін-бірі өзара бағалайды. Бағалау критерийлері:
Зерттеу сұрағының ғылымилығы;
Болжамның түсінікті әрі тексеруге мүмкін болуы;
Зерттеу кезінде қауіпсіздік шараларының қадағалануы;
Әрекет ретінің сақталуы;
Деректердің нақты әрі шынайы жинақталуы;
Зерттеу бойынша қорытындының дұрыс, сауатты тұжырымдалуы.
1) Участниками (субъектами), данного правоотношения будут Иванов и Петров.
Объектом правоотношения, т. е. тем, из-за чего возник конфликт, будет квартира.
Содержанием же правоотношения будет юридическое право Иванова на получение арендной платы и юридическая обязанность Петрова оплатить аренду квартиры.
2) Субъекты: Гражданин Сидоров и ООО «Орбита».
Объект: коттедж.
Содержание: юридическое право гражданина Сидорова на получение коттеджа и юридическая обязанность ООО "Орбита" закончить строительство коттеджа.
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Зерттеуді жоспарлау
Сабақтың түрі
Жаңа тақырыпты меңгеру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау
Сабақ мақсаттары
зерттеу жүргізу кезіндегі әрекеттер ретін білу
зерттеу жоспарын құрастыруды түсіндіру
зерттеу кезіндегі әр әрекеттер маңызын талдау
зерттеу жоспарын құрастыру
Жетістік критерийлері
Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер:
зерттеу жүргізу кезіндегі әрекеттер ретін біледі
зерттеу жоспарын құрастырады
зерттеу кезіндегі әр әрекеттер маңызын сипаттайды
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Өз зерттеуін жоспарлау кезеңдерін ауызша және жазбаша нысанда талқылай алады.
Өз идеяларын плакаттағы схема түрінде көрсете алады. Кейін оқушылар басқа плакаттармен жұмыс істеп, өз пікірлерін айтып және өз идеяларын дамыта отырып, басқаларының идеяларын толықтырады.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Зерттеу жоспары
Гипотеза
Тәжірибе
Зерттеу мәселесі
Деректерді талдау
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Менің зерттеуімнің кезеңдері … болады деп ойлаймын.
Бұлай айтуға … негіз болды.
Бұл … түсіндіріледі.
Менің түсіндіруім ...
Құндылықтарды дарыту
Жұптық жұмыс жасау барысында оқушыларды өзара көмек көрсетуге, бір-бірінің пікірін тыңдауға және өзара ақпарат алмасу барысында бір-біріне құрмет көрсетуге баулу
Пәнаралық байланыстар
География- теңізде саяхат, таудағы ауа райы
АКТ қолдану дағдылары
Сабақ барысында Power Point презентациясын және Интернет желісін қолдану
Бастапқы білім
Ғылыми жаңалықтардың айқындаушы рөлін және олардың адамның күнделікті өміріне әсерін, ақпарат көздерінің түрлерін және зерттеу әдістерін: бақылау және тәжірибені біледі.
Тәжірибе жүргізу жоспарын құрастыруды, қоршаған әлемге бақылау жүргізуді және диаграммалар түрінде құрастырылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеуді, қорытындылар тұжырымдауды біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақты ұйымдастыру
Ынтымақтастыру атмосферасын құру
«Шаттық шеңбері» оқушылар бір-бірімен қол ұстасып, шеңбер бойымен тұрады. Бір – біріне қарап, жақсы тілек айтады.
Оқушыларға түрлі іс-әрекеттер бейнеленген карточкаларды беріп, оларды рет-ретімен орналастыруды сұрау.
Жетелеуші сұрақтар арқылы оқушыларды жоспарлау туралы ұғымға әкелу
Мысалы:
Кейіпкерге ат қойыңыздар
Бұл суретті қалай атауға болады?
Ол не істеп жатыр?
Осы әрекеттер ретін сақтау маңызды ма?
Әрекеттер реті сақталмаса не болар еді?
Оқушыларға сабақтың тақырыбы хабарланады.
Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаты мен жетістік критерийін құрастыру.
Power Point презентациясы, карточкалар
Сабақтың ортасы
Оқушыларды әр түрлі геометриялық фигуралар арқылы 5 топқа бөлу.
Әр топ оқушылары сынып бөлмесінің қабырғаларына жапсырылған тақырыптық суреттерді таңдайды.
Суреттер мазмұны:
Демалыс күні
Теңізге саяхат
Таудағы ауа райы
Қарт адамдарға көмек көрсету
Үй-жайды жинау
Оқушыларға тапсырма:
Суретке ат қою;
Тақырып бойынша әркеттердің жоспарын құру;
Мүмкіндігінше көрініс (инсценировка) көрсету
Оқушыларға тапсырманы түсіндіргеннен кейін бағалау критерийін бірлесе отырып құрастыру.
(Жж) Оқушылар берілген тақырыптар аясында жоспарлау жүргізеді:
Жоспарлауды аяқтағаннан кейін оқушылар өздерінің жоспарлау кезеңдерін атайды, сыныппен талдайды.
Өздері құрастырған критерийлер бойынша бірін –бірі бағалайды.
Осы тапсырма оқушыларға өз қызметін жоспарлай білу дағдысын бағалауға мүмкіндік береді
(Т) Күнделікті тұрмыста қолданылатын қарапайым заттарды пайдалана отырып, оқушылардың зерттеу жүргізу дағдысын қалыптастыру мақсатында тәжірибелер орындау (оқушылар бастапқы топтарында жұмыс жасайды)
Алдарыңызда өсімдік майы, су, стақан, ыдыс жуатын құрал берілген. Осы заттарды пайдалана отырып, қандай тәжірибе орындауға болады, ойланыңыз? Келесі кезеңдер бойынша зерттеу жүргізіңіз:
Бақылау жүргізіңіз;
Гипотеза жасаңыз;
Кітаптарды зерттеңіз;
Тәжірибені орындаңыз;
Деректерді талдаңыз;
Өз жаңалықтарың туралы хабарлаңыз
(Б) Алдын ала таратылған критерийлер негізінде топтар бірін-бірі өзара бағалайды. Бағалау критерийлері:
Зерттеу сұрағының ғылымилығы;
Болжамның түсінікті әрі тексеруге мүмкін болуы;
Зерттеу кезінде қауіпсіздік шараларының қадағалануы;
Әрекет ретінің сақталуы;
Деректердің нақты әрі шынайы жинақталуы;
Зерттеу бойынша қорытындының дұрыс, сауатты тұжырымдалуы.
Геометриялық фигуралар, суреттер
өсімдік майы, су, стақан, ыдыс жуатын құрал
Сабақтың соңы
Сабақ соңында оқушылар «Аргумент» әдісі арқылы
рефлексия жүргізеді:
Менің бүгінгі сабақтағы көңіл күйімболды, себебі
Мен сабақта жұмыс жасадым, себебі
Тақырып мен үшінболды, себебі
Объяснение: